6 sposobów na to, by zacząć żyć szczęśliwiej!

by - 15 kwietnia


My kobiety tak mamy, że bardzo lubimy nakładać na siebie różne ograniczenia i na siłę próbujemy zadowolić innych.  Bywają jednak takie momenty, że dochodzimy do ściany i zaczynamy się dusić. Oto kilka prostych sposobów, jak zacząć żyć szczęśliwiej.


Przestań zadowalać wszystkich wokół

Czasem chcemy być tak dobre dla otoczenia, że rezygnujemy z własnego komfortu psychicznego by uszczęśliwić innych. Zgadzamy się na mediacje między skłóconymi koleżankami, choć wcale nie mamy ochoty angażować się w konflikt albo deklarujemy pomoc koleżance z pracy, choć doskonale wiemy że obgaduje nas za plecami. Brakuje nam odrobiny zdrowego egoizmu dzięki któremu zrozumiemy, że uszczęśliwianie innych kosztem samych siebie, powoduje wyłącznie narastanie stresu i frustracji.

Ciesz się swoimi sukcesami

Doskonale wiadomo jak przeważająca większość kobiet reaguje na komplementy czy osobiste sukcesy. Mamy (niepotrzebną) tendencję do umniejszania swoich zasług, czy efektów ciężkiej pracy. Dlatego zdecydowanie powinnyśmy zrozumieć, że jeśli jest coś z czego możemy być zadowolone, to powodów do radości nigdy dość - mamy prawo się cieszyć i to najlepiej na głos.

Przestań porównywać życie znajomych i własne 

Mogę się założyć, że nie jedna z Was podziwiając na fejsie zdjęcia znajomych, miała ochotę usunąć połowę własnych zdjęć zamieszczonych na profilu; zdjęcia ze spaceru w lesie z dziećmi zamiast modnej knajpy, z urlopu na Mazurach zamiast na Kubie... Po pierwsze zrozumcie, że porównywanie się z innymi zawsze wywołuje wyłącznie frustrację, po drugie na pewne rzeczy patrzmy w szerszej perspektywie: może koleżanka odkładała co miesiąc przez rok na tę jedną podróż? A po trzecie, nic nie stoi na przeszkodzie: wyłącz fejsa i zacznij realizować swoje marzenia. ;)

Otaczaj się właściwymi ludźmi i przedmiotami

Co do pierwszej części tego zdania, to wszystko chyba jest jasne: im szybciej usuniesz ze swojego otoczenia ludzi, którzy wysysają z ciebie pozytywną energię, tym lepiej. Jeśli masz 'przyjaciółkę', która na każdym spotkaniu mówi wyłącznie o sobie, należy poszukać kogoś bardziej empatycznego. Podobnie z przedmiotami: jeśli od pięciu lat śpisz na niewygodnej kanapie to postaraj się zrobić wszystko, by zorganizować sobie nową. Nie dość, że będzie ci się podobała, to jest szansa że w końcu porządnie się wyśpisz. 

Spróbuj kontrolować swoje życie

W tym punkcie zawiera się kilka innych. Mówiąc: spróbuj zapanować nad swoim życiem mam na myśli cieszenie się życiem i nie martwienie się rzeczami, na które i tak nie masz wpływu. Do tego zrozum, że jesteś gotowa na kolejny krok i jak najszybciej postaraj się go zrobić. Nie rezygnuj z realizacji marzeń czy planów zawodowych, ale bierz pod uwagę że nie wszystko w życiu zawsze musi się udać. Bądź otwarta na to, co przynosi życie, a jednocześnie doceniaj podwójnie to, co już masz.

Nigdy nie stawiaj siebie na końcu

Ten punkt niech wezmą sobie do serca zwłaszcza matki. Nasze uczucia i potrzeby są tak samo ważne, jak potrzeby naszych bliskich. Myślę, że czasem nawet ważniejsze, dlatego że ilość ról i obowiązków jakie bierzemy na siebie, to często więcej niż jeden pełny etat. Dlatego jak najczęściej róbmy coś dla siebie: wypijmy kawę bez pośpiechu pochylając się nad ciekawym artykułem w gazecie, skorzystajmy z chwili relaksu i samotności kiedy dzieci bawią się z tatą albo odrabiają lekcje, przed świętami zamiast kolejny raz pucować okna, wybierzmy się do kosmetyczki. Drobne przyjemności robią duże różnice.


Pozdrawiam!


Jeżeli podobał Ci się ten post, daj mi znać... Zalajkuj!
If you like this post, like it!

You May Also Like

30 komentarze

 1. Najważniejszy podpunkt to otaczanie się właściwymi ludźmi - to jest klucz do szczęścia! :)

  WIELKANOCNY STÓŁ - JAK GO UDEKOROWAĆ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Kiedy mamy wokół siebie ludzi nieszczęśliwych, narzekających albo wyzyskiwaczy to siłą rzeczy ich energia przechodzi na nas samych :)

   Usuń
 2. Już dawno temu nauczyłam się, że nie warto żyć nakładając na siebie kalkę z życia innych ludzi. Żyję tak jak sama tego chcę - najpełniej jak mogę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Porównywanie się z innymi zawsze przynosi tylko frustrację :)

   Usuń
 3. Podobno jesteśmy wypadkową tych osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu, więc warto zwracać uwagę na to, kim się otaczamy. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie do końca zgadzam się z początkiem, natomiast fakt - bardzo liczy się to z kim spędzam czas :)

   Usuń
 4. Rady niby takie proste, takie oczywiste i życiowe a nie raz trudno je nam zrealizować..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mnie to ostatnio zaskakuje, że proste i oczywiste rzeczy przychodzą nam do głowy jako ostatnie :)

   Usuń
 5. Trzeba by zacząć się stosować!

  Ale dlaczego tsk ciężko?! 😉

  Pozdrawiam 😉😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, najtrudniejszy pierwszy krok :)

   Usuń
 6. Wielu z tych rzeczy musimy się w praktyce nauczyć np. aakcptowania czyjeś dezaprobaty wobec naszych decyzji, zamiast zadowalania wszystkich oczywiście działając wbrew sobie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odmawianie innym, to wbrew pozorom, bardzo trudna sztuka...

   Usuń
 7. Staram się stosować do wszystkich sposobów, chociaż najgorzej mi kontrolować życie, ale pod względem ogarnięcia chaosu jaki sama sobie tworzę. Takie wiesz - robienie wszystkiego na raz, a przez to tworzy się wiele wiecznie niezakończonych spraw, które sprawiają że obniża się poziom szczęścia a wzrasta poczucie frustracji. Cały czas nad tym pracuję. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze, że zdajesz sobie z tego sprawę. Może jakiś organizer pomoże? Kalendarz podręczny? :)

   Usuń
 8. Tylko wprowadzić w życie jak ktoś jeszcze tego nie zrobił :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Szczęście to widok zadowolonego dziecka, kiedy wraca się z pracy...

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślenie o wszystkich na około i zostawianie siebie na sam koniec to chyba największe błędy jakie popełniamy my, kobiety. Warto pracować nad sobą i z tym walczyć bo jeśli same o siebie nie zadbamy to nie będziemy w stanie też dbać o innych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie o to zaniedbywanie siebie mam do siebie największe pretensje :)

   Usuń
 11. Nic dodać, nic ująć. Rady do zapisania w notatniku i ciągłego powtarzania ich :-)
  Pozdrawiam!
  Żaneta z www.epokadumania.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej nie pisać, tylko zastosować ;)

   Usuń
 12. Ja teraz właśnie korzystam z chwili relaksu bo moje niemowlę śpi. Najbardziej chciałabym się nauczyć odpuszczania. Gdy np. wieczorem dziecko zasnęło, w pokoju jest bałagan ja szybko chcę się brać za sprzątani. A mój mąż siada sobie wygodnie na kanapie i mówi "Spokojnie, zaraz posprzątamy. A jeśli się nie uda dziś to jutro. Przecież pożar od bałaganu nie wybuchnie". Ja bym chciała też więcej takiego luzu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mężczyźni mają to chyba wrodzone, bo mój mąż też tak mówi :) Nie jesteś przypadkiem odosobnionym ;)

   Usuń
 13. Oooo to ja zapraszam do siebie, bo napisałam post, który jest uzupełnieniem twojego :D Opisałam dlaczego do szczęścia istotne jest by mieć garderobę w której się dobrze czujemy! I podparłam to psychologicznymi aspektami :) Idealnie się wpisuje w część o otaczaniu się przedmiotami :)
  Super tekst! Lubię ludzi, którzy zdradzają innym swoje sekrety na szczęście <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :) Też uważam, że dobrymi rzeczami trzeba się dzielic :)

   Usuń
 14. Udaje mi się przestrzegać wszystkich tych podpunktów na co dzień :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Szczęście- uwielbiam to słowo, uwielbiam ten stan

  OdpowiedzUsuń